Jaunumi:

Atpakaļ
Līva Siliņa, 13.07.2021 15:31

Studē jauno mediju mākslu!

Šobrīd notiek pieteikšanās un attālinātie iestājeksāmeni jauno mediju mākslas studijām –  14. jūlijā ir uzņemšana Liepājas Universitātes bakalaura programmā “Jauno mediju māksla”, un pirmdien, 19. jūlijā, notiks uzņemšana maģistra programmā “Jaunie mediji un audiovizuālā māksla”, ko Liepājas Universitāte īsteno kopā ar biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolu RISEBA.

Savukārt septembrī tiks izziņota pieteikšanās vēl vienai kopīgai Liepājas Universitātes un RISEBA programmai – jaunajai, šogad licencētajai doktorantūras programmai “Mediju māksla un radošās tehnoloģijas”.

Jauno mediju mākslas studiju programmas piedāvā apgūt jaunas zināšanas un prasmes ne tikai topošajiem māksliniekiem, bet ikvienam interesentam, – arī tiem, kas jau ieguvuši izglītību citās nozarēs, bet vēlas papildināt savas zināšanas nākotnes nozarēs, kas saistītas ar radošumu, inovācijām, digitālajām tehnoloģijām, mākslu, dizainu un laikmetīgo kultūru.

Jauno mediju mākslas studiju programmās var apgūt jaunāko tehnoloģiju pielietojumu jaunajos medijos, audiovizuālajā mākslā un radošajās industrijās – no prasmēm tradicionālākos medijos (video, skaņa, internets) līdz virtuālajai un paplašinātajai realitātei, 360 grādu video, imersīvajai skaņai, spēļu vidēm, multimediju performancēm, digitālajiem tīkliem un datu vizualizācijai.

Pirms piecpadsmit gadiem Liepājas Universitāte sadarbībā ar Jauno mediju kultūras centru RIXC izveidoja jauno mediju mākslas studiju programmu un MPLab (Mākslas pētījumu laboratoriju) Liepājā. Kopš tā laika programma attīstījusies līdz maģistrantūrai un doktorantūras līmenim, kuri turpmāk tiek attīstīti veiksmīgā sadarbībā ar RISEBA. Mūsu absolventi gūst panākumus gan turpinot studijas Latvijas Mākslas akadēmijā un citās augstskolās Latvijā, gan Eiropā un ASV, gan aktīvi piedaloties izstādēs Latvijā un starptautiskos festivālos Eiropā, kā arī dibinājuši paši savus radošos uzņēmumus, veidojot interneta mākslas projektus, radošus VR/AR produktus, audiovizuālas performances, skaņas un citu jauno mediju mākslas darbus, videoprojekcijas brīvdabā un digitālās mākslas objektus pilsētvidē.

Liepājas Universitātes dibinātās jauno mediju mākslas programmas ir unikālas Latvijā ar to, ka tiek izmantota radoša un praksē balstīta pētniecība, lai iegūtu zināšanas par aktuālākajām norisēm un attīstības tendencēm jaunajās tehnoloģijās un audiovizuālo mediju industrijās, laikmetīgajā mākslā un vizuālajā kultūrā, radošajā ekonomikā un sabiedrībā.

Jauno mediju darba tirgū ir vairāki veiksmes stāsti, tostarp mūsu absolventu izveidotais multimediju satura producēšanas uzņēmums “Sense Media”, kas nesen ir noslēdzis ilgtermiņa līgumu ar interneta “milzi” Google par video satura veidošanu.

Liepājas Universitātes un RISEBA kopīgajā maģistra studiju programmā "Jauno mediju un audiovizuālā māksla" Liepājas Universitāte īsteno divas specializācijas – “Digitālā māksla un imersīvie mediji” un “Skaņas māksla un audiokultūra”, savukārt RISEBA īsteno virzienu “Audiovizuālo mediju māksla”.

Studiju procesam, radošajam darbam un eksperimentiem tiek nodrošināta plaša un augstvērtīga materiāli tehniskā bāze, un īpaši šajā studiju programmā studējošajiem pieejamas laboratorijas telpas praktisko darbu veikšanai un pētniecībai (Liepājā – Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijā MPLab) un Rīgā – RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O6).
Savukārt studentu darbu izstādīšana un sasniegumu prezentēšana starptautiskajos jauno mediju mākslas tīklos norisinās ciešā sadarbībā ar Jauno mediju kultūras centru RIXC Rīgā, iesaistot studentus gan starptautiskajā RIXC Mākslas un zinātnes festivālā, gan izstādot labākos darbus RIXC galerijā Rīgā.

Maģistra programmā "Jauno mediju un audiovizuālā māksla" ir apvienoti Liepājas Universitātes un RISEBA labākie mācībspēki –, starp kuriem ir atzīti digitālie mākslinieki, kino režisori, skaņas mākslinieki, komponisti, mediju teorētiķi no Latvijas, Ziemeļeiropas, Lielbritānijas un ASV.

RISEBA īstenotajā virzienā “Audiovizuālo mediju māksla” pasniedz tādi starptautiski pazīstami jauno mediju un audiovizuālās mākslas eksperti kā docenti Aigars Ceplītis, Kriss Heilss (Chris Hales), Elena Pērlmana (Ellen Pearlman) un citi.

Savukārt Liepājas Universitātes īstenotajā maģistra studiju specializācijā “Skaņas māksla” pasniedz tādi skaņu mākslinieki, elektroniskās mūzikas pārstāvji un komponisti kā Platons Buravickis, profesors no Latvijas Mūzikas akadēmijas Rolands Kronlaks, kā arī skaņu mākslinieki Krista Dintere un Ivo Tauriņš, kas paši ir Liepājas universitātes Jauno mediju mākslas programmas absolventi un kuru skaņas mākslas darbi šobrīd ir apskatāmi izstādē “Dzirdes pieraksti” RIXC galerijā Rīgā, Lenču ielā 2, no trešdienas līdzi sestdienai 12.00-18.00 (http://rixc.org)

Specializācijas virzienu “Digitālā māksla” vada māksliniece un profesore Rasa Šmite kopā ar Raiti Šmitu, asociēto profesoru no Latvijas Mākslas akadēmijas. Mākslinieku Šmitu imersīvā instalācija pašlaik ir apskatāma Purvīša balvas 2021 nominantu izstādē Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kā arī RIXC galerijā kā VR instalācija.

Tā kā maģistru programmā tiek uzņemti studenti ne tikai no Latvijas, tad studijas notiek angļu valodā. Maģistra studiju ilgums ir 2 gadi, Liepājas Universitātes specializācijas virzienos – “Digitālā māksla” un “Skaņas māksla un elektroniskā mūzika” ir pieejamas gan budžeta vietas (konkursa kārtībā pēc labākajiem vērtējumiem), gan maksas studijas.

Nodarbības notiek gan Liepājā, gan Rīgā, un tiek plānotas tā, lai būtu savienojamas ar darbu: ceturtdienu un piektdienu vakaros (18.00–21.00), un sestdienās (9.00–16.00), kā arī tiks izmantotas attālinātās mācību iespējas. 1. semestrī studijas galvenokārt norisinās RISEBA universitātē Rīgā, visām specializācijām kopīgi apgūstot kursus “Vizuālā kultūra”, “Audio kultūra” un “Radošā pētniecība”. 2. semestrī Rīgā tiek apgūtas “Radošo industriju” zināšanas un sākas specializētas studijas virzienos “Digitālā māksla” un “Skaņas māksla”, kas notiek Liepājā. 3. semestrī galvenokārt turpinās specializācijas priekšmeti Liepājā, un papildus Rīgā notiek studijas kursā “Mediju teorija un pētniecības metodes”, lai sagatavotos maģistra darba rakstīšanai. 4. semestris paredzēts individuālajam darbam pie maģistra darba ar ikmēneša tikšanās reizēm Liepājā.

Daļa no studiju procesa ir arī dalība Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas MPLab ikgadējā festivālā – Update starptautiskajā jauno mediju mākslas nedēļā (update.mplab.lv). Studentiem tiek nodrošināta iespēja iesaistīties arī Jauno mediju kultūras centra RIXC ikgadējā vērienīgā starptautiskā Mākslas un zinātnes festivāla un konferences organizēšanas procesā, kā arī citās zinātniskās un studentu konferencēs, organizēt un piedalīties izstādēs.

Iestājpārbaudījumi jauno mediju mākslas studiju programmās, ko īsteno Liepājas universitāte, norisināsies attālināti tiešsaistes intervijas formā izmantojot MS Teams.
Rīt, 14. jūlijā notiks uzņemšana Liepājas Universitātes bakalauru programmā “Jauno mediju māksla” un 19. jūlijā plkst. 12.00 – LiepU un RISEBA kopīgajā maģistra programmā "Jaunie mediji un audiovizuāla māksla".

Stājoties bakalaura programmā, būs nepieciešams prezentēt savu portfolio, savukārt stājoties uz maģistra programmu – jāprezentē portfolio un maģistra darba tēmas pieteikums un jāatbild uz uzņemšanas komisijas jautājumiem.

Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA administrētajās studiju specialitātēs ”Audiovizuālo mediju māksla” dokumenti tiek pieņemti tiešsaistē līdz pat studiju uzsākšanai – septembra sākumam. Vairāk informācijas par uzņemšanu RISEBA specializācijā: https://www.riseba.lv/lv/studentiem/magistra-programmas/jaunie-mediji-un-audiovizuala-maksla

Liepājas Universitātē jauno mediju mākslas bakalaura un maģistra programmās kā ierasts paredzēta arī papilduzņemšana uz maksas studiju vietām no 26. Jūlija. Septembrī tiks izziņota arī pieteikšanās jaunajai licenzētajai Liepājas Universitātes un RISEBA doktorantūras programmai “Mediju māksla un radošās tehnoloģijas”, kur studijas sāksies 2022. gada 1. februārī.

Vispārīgie noteikumi un informācija par uzņemšanu Liepājas universitātē: https://www.liepu.lv/lv/nac-studet , vairāk par jauno mediju mākslas programmām – http://mplab.lv .

Jautājumiem un saziņai:

anna.priedola@liepu.lv, +371 29175201 - bakalaura programmas vadītāja un LiepU Mākslas Pētījumu laboratorijas vadītāja Anna Priedola,

maija.demitere@gmail.com, +371-29948430 – lektore Maija Demitere, maģistra studiju programmas direktoru asistente

rasa.smite@rixc.org, +371-26546776 –  LiepU profesore Rasa Šmite, maģistra un doktorantūras studiju programmas vadītāja Liepājas universitātē

 janis.holshteins@riseba.lv Jānis Holšteins, studiju programmas vadītājs RISEBA augstskolā