Jaunumi:

Atpakaļ
Līva Siliņa, 15.06.2021 12:01

Izstāde “Kontakt/Ligzda” – vai mākslīgajam intelektam izdevās kļūt par jaunas dzīvības līdzradītāju

Šajā sestdienā, 19. jūnijā, pulksten 14.00 aicinām uz robota rezidences izstādes “Kontakt/Ligzda” noslēgumu RIXC galerijā, Lenču ielā 2. Rezidencē, ko organizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC sadarbībā ar Gētes Institūtu Rīgā,  maija beigās bija ieradās robots NaoMi, lai no latviešu māksliniekiem Laimas Graždanovičas un Jurģa Petera mācītos, kā rūpēties par dzīvām būtnēm un kontrolēti izperētu putnu olas. Rezidences noslēguma pasākumā mākslinieki iepazīstinās ar projekta rezultātiem un centīsies atbildēt, vai mākslīgajam intelektam izdevās kļūt par jaunas dzīvības līdzradītāju.

Rezidences noslēguma pasākumam būs iespējams arī sekot līdzi tiešraidē platformā Zoom: https://zoom.us/j/95839817635?pwd=ZER2enVXNzVoRmFWRlRxNGtvVi9Pdz09

Noslēguma pasākumā galvenais fokuss būs rezidences pamatjautājuma – vai mākslīgais intelekts var būt līdzradītājs dzīvām būtnēm – atbilde. Pēc 21 dienas, kas pavadītas, rūpīgi sekojot līdzi un kontrolējot vidi izveidotajā olu inkubatorā, NaoMi prezentēs radušās pārdomas un iemācītās prasmes. Turpinot risināt iesākto diskusiju par to, kas ir dabisks robotizācijas kontekstā, robota “skolotāji” Laima Graždanoviča un Jurģis Peters prezentēs paplašinātas realitātes vidi ar alternatīviem jaunas dzīvības radīšanas scenārijiem.

Rezidences ideja abiem māksliniekiem radās, domājot par cilvēku neviennozīmīgajām attiecībām ar mākslīgo intelektu un robotizāciju. No vienas puses bailes no nākotnes, kurā robotizācija būs atņēmusi cilvēkiem darbu, bet no otras puses – vīzija par futūristiku sabiedrību, kurā robotu darbaspēka rezultātā cilvēks beidzot ir brīvs.

NAO roboti GAIA un NaoMi ceļo pa Eiropu un apgūst daudzas jaunas prasmes – un tādā veidā arī veicina un pilnveido Eiropas programmētāju un mākslinieku savstarpējo sadarbību tīklu. Kopš 2020. gada vasaras roboti Gētes institūta uzdevumā apceļo Eiropas pilsētas, un šī ceļojuma pēdējā rezidences vieta ir Rīga, kur šī gada maijā un jūnijā NaoMi viesojas RIXC galerijā.

Laikā, kad pandēmijas dēļ daudziem eiropiešiem ceļošanas iespējas ir ierobežotas, robotu ceļojums norit bez mazākās aizķeršanās. Katrā jaunā pieturvietā – Bratislavā, Groningenā un visās citās projekta pilsētās apvienojās programmētāji un mākslinieki, lai ar jaunu programmu palīdzību iemācītu robotiem jaunas prasmes. Ceļojuma maršruts katru robotu aizveda uz savu pusi, tādējādi projekta noslēgumā tie sava ceļojuma sākumpunktā atgriezīsies ar atšķirīgām prasmēm. Laikā, kamēr GAIA Rietumeiropā mācījās boksēties un spēlēt futbolu, NaoMi Austrumeiropā tika programmēts radīt mākslas darbus ar rakstāmmašīnu.

Gētes institūta Rīgā sadarbības partneris šajā projektā ir Jauno mediju kultūras centrs RIXC. Uzmanības centrā ir tas, vai mākslīgais intelekts ir spējīgs rūpēties par cilvēkiem un citām dzīvām būtnēm. NaoMi Rīgā tiek mācīts kontrolēti izperēt putnu olas un kļūt par jaunas dzīvības līdzradītāju.

Mūsdienās, kad dabas aizsardzība un ilgtspējīga dzīvesveida veicināšana ir būtiska cilvēces izdzīvošanas stratēģija, likumsakarīga šķiet nākotnes vīzija, kurā tieši roboti ir tie, kuri risina cilvēku radītās sekas. Iztēlosimies nākotni, kurā NAO palīdz turpināties dzīvībai un uzdosim jautājumu – vai vārdam “dabiski” ir robežas?

Laima Graždanoviča savā radošajā darbībā apvieno teoriju un praksi. Studē Latvijas Mākslas akadēmijā un ir absolvējusi audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas studijas Latvijas Kultūras akadēmijā. Ir piedalījusies starptautiskās fotogrāfijas un performances meistarklasēs un darbojas arī kā īsfilmu kuratore Rīgas Starptautiskajā īsfilmu festivālā 2ANNAS.

Jurģis Peters ir studējis digitālo mediju tehnoloģijas un kiberdrošību Birmingemas universitātē un šobrīd studē maģistrantūras 2. kursā Vizuālās komunikācijas nodaļā Latvijas Mākslas akadēmijā. Viņš darbojas kā programmētājs un strādā kā kiberdrošības eksperts Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā CERT.LV.

Ja ar pandēmiju saistītā situācija pieļaus, vairāk nekā gadu ilgušā projekta galīgais rezultāts tiks prezentēts projekta „Generation A=Algorithmus“ noslēguma festivālā Drēzdenes Higiēnas muzejā 2021. gada novembrī, klātesot visiem projekta dalībniekiem un Vildavas Tehniskās universitātes RoboticLab.

Robotu NaoMi ir iespējams apciemot rezidences izstādē “Kontakt/Ligzda” klātienē, RIXC galerijā, Lenču ielā 2, līdz 19.jūnijam, no trešdienas līdz sestdienai, 12:00-18:00.

Tiešraide no rezidences “Kontakt/Ligzda”: https://naomi.rixc.org/

Aktuālākā informācija:

RIXC mājaslapa http://rixc.org

RIXC Facebook lapa https://www.facebook.com/rixcriga

Gētes Institūta Rīgā Facebook lapa https://www.facebook.com/goetheinstitut.riga

Sekojiet līdzi robota gaitām Instagram:

Robota Instagram konts @naomi_in_riga

RIXC Instagram konts @rixcriga

Kontakti: rixc@rixc.org, 29635167 (Agnese Baranova)

Rezidenci “Kontakt/Ligzda” organizē Gētes Institūts Rīgā sadarbībā ar Jauno mediju kultūras centru RIXC.

Atbalstītāji: Gētes Institūts Rīgā, Valsts Kultūrkapitāla fonds