Jaunumi:

Atpakaļ
07.05.2013 00:00

Interesentus aicina iepazīties ar klasiskās mūzikas daudzveidību

20. maijā plkst. 18:00 Liepājas Universitātē, Kūrmājas prospektā 13, Jauno mediju mākslas telpās, ikvienam LiepU studentam un interesentam ir iespēja skatīties vienu no trīs Berlīnes Filharmonijas koncertu video ierakstiem „Eksperimenti trīs gadsimtos”. Koncertu ciklu, kas notiks maijā un jūnijā, organizē LiepU studiju programmas „Kultūras vadība” 2. kursa studente Sofija Kistenmahere studiju projekta darba ietvaros sadarbībā ar Berlīnes Filharmoniju „Digital Concert Hall”. Pasākuma mērķis ir ieinteresēt un iepazīstināt LiepU studentus ar klasiskās mūzikas daudzveidību.


20. maijā interesenti varēs dzirdēt, kā cauri gadsimtiem komponistiem ir paticis eksperimentēt, nereti izveidojot jaunus mūzikas stilus. Skanēs trīs eksperimenti no 18., 19. un 20. gadsimta – Volfgangs Amadejs Mocarts „Simfonija Nr. 33”, Rihards Vāgners opera „Tannheizers”, Dmitrijs Šostakovičs „Simfonija Nr. 6”.


Volfgangs Amadejs Mocarts sacerēja savu 33. simfoniju 1779. gadā un tajā var just iespaidus, ko viņš guva ceļojumā uz Parīzi 1778. gadā. Ceļojumā viņš sastapās ar daudziem izciliem mūziķiem un jaunām muzikālām idejām. 33. simfonijā Mocarts daļēji atgriežas pie diezgan konservatīvas simfonijas formas, bet dažviet tā atgādina Mocarta vēlākus darbus.


Parasti operas uvertīrā skan daudzas melodijas, ko izmanto operas gaitā, līdz ar to tā dod ieskatu, kas tajā notiks. Rihards Vāgnerssavā operā „Tannheizers”, kas atspoguļo mūžīgo cilvēka cīņu starp miesu un garu, rīkojas pretēji un ieskicē tikai darbības galvenos punktus. Vāgnera laikā šis paņēmiens bija revolucionārs.


Dmitrijs Šostakovičs savu 6. simfoniju sarakstīja 1939. gadā. Viņš jau bija atzīts komponists, bet padomju valdība viņam pārmeta novirzīšanos no sociālisma ideāla. Šostakovičs ieslīga depresijā un ar savu 5. simfoniju šķietami pakļāvās partijas diktatūrai, bet 6. simfonija atkal pārsteidza publiku ar savu neparasto struktūru un skanējumu. Pirmatskaņojumā tā guva lielu atzinību, bet vēlāk to skarbi kritizēja tieši „nepareizas” struktūras dēļ.


Visos koncertos Berlīnes Filharmonijas orķestri diriģē Andris Nelsons, latvietis un šobrīd viens no starptautiski pieprasītākajiem diriģentiem. Berlīnes Filharmonijas orķestris ir viens no labākajiem orķestriem pasaulē ar augstākās kvalitātes klasiskās mūzikas tradīcijām kopš 1882. gada.


Projektu atbalsta Deutsche Bank un LiepU Mākslas pētījumu laboratorija.


Pasākumu aicināti apmeklēt LiepU studenti, mācībspēki un darbinieki. Vēlams iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu sofija.kistenmahere@gmail.com. Ieeja bez maksas.